Vybrali ste novinku


Ako si vybrať odšťavovač

Na trhu je veľké množstvo odšťavovačov v cene od niekoľko desiatok až po stovky eur. Pomôžeme Vám vybrať ten pravý pre Vás.

Odšťavovače je možné rozdeliť do troch hlavných kategórií – odstredivé odšťavovače, tlakové rozdrobovacie odšťavovače a mechanické (ručné) odšťavovače. Všetky skupiny majú svoje špecifické vlastnosti, pred nákupom je teda najdôležitejšie zvážiť, čo a ako často budete odšťavovať. Taktiež sa budeme venovať jednotlivým parametrom odšťavovačov, na ktoré by ste sa mali pri výbere kvalitného odšťavovača zamerať.

Typy odšťavovačov

 

Odstredivé odšťavovače (niekedy tiež nazývané centrifúgy)

Ovocie, či zeleninu najskôr nastrúhajú na točiacom sa diskovom strúhadle. Odstredivá sila následne nastrúhané kusy rozprestrie po sieti okolo centrálneho strúhadla a postará sa o vylisovanie šťavy. Tieto univerzálne odšťavovače sú vhodné ku spracovaniu šťavnatého ovocia a práve preto sú v domácnostiach najviac rozšírené a odporúčané.
 
Dokážu spracovať prakticky akúkoľvek surovinu, pri odšťavovaní obilnín, byliniek, listovej zeleniny či bobuľovín, ale majú  nižšiu výťažnosť. Niektoré „centrifúgy“ sa však predávajú i s prídavným diskom na homogenizáciu bobuľovín a mäkkého ovocia.

Tlakové rozdrobovacie odšťavovače

Pracujú s nízkymi otáčkami. Pri odšťavovačoch tohto typu rozdrobí vhodené ovocie alebo zelenina. Šťavu, ktorá sa z nej uvoľní, šnekový hriadeľ pretlačí cez jemné sitko. Tento typ odšťavovača je ideálny pre extrakciu listovej zeleniny či byliniek, zvládne ale samozrejme aj ostatné suroviny.
 

Mechanické (ručné) odšťavovače

Sú, podobne ako tlakové rozdrobovacie odšťavovače, vybavené šnekovým skrutkovaním. Dokážu spracovať šťavnaté ovocie, bylinky a listovú zeleninu. Pohon však zaisťuje sila ľudských paží.
 

Na čo si dať pri výbere odšťavovača pozor - dôležité parametre


Výkon

Veľké množstvo šťavy nikdy nezískate bez výkonného motora. Hranice dostatočného výkonu motora sa pohybujú okolo 1000 W, perfektný výsledok zaistí výkon od 1200 W. Silný motor má vplyv nielen na výťažnosť, ale tiež na celkovú dobu práce, s výkonným motorom môžete, na rozdiel od slabých odšťavovačov, pracovať bez prestávky.
 

Kvalitné nerezové sitko

Kvalitné nerezové sitko je, spolu s výkonným motorom, alfou a omegou dobrého odšťavovača. To je dané princípom, na ktorom odstredivý odšťavovač funguje. Vhodené ovocie či zelenina sú diskom rozsekané na jemné kúsky, ktoré sa následne rozprestrú po stranách sitka. O zvyšok sa postará odstredivá sila spôsobená vysokými otáčkami silného motora, ktorý z rozloženej suroviny získa šťavu.
 
Najlepšie odšťavovacie sitká sú z mikrosieťoviny, ktoré majú najvyššiu priepustnosť šťavy. O stupeň horšie prevedenie predstavuje sitko, respektíve disk z dierovaného plechu. Každý odborník aj užívateľ Vám dosvedčí, že najnižší potenciál má dierovaný plech s plastovými okrajmi a predelmi.
 
Napríklad odšťavovače Catler sú vybavené unikátnym nerezovým sitkom, ktorého ostrie je spevnené titánom a v stenách z mikrosieťoviny je viac než 40 000 miniatúrnych otvorov.
 

Voliteľná rýchlosť odšťavovania

Odšťavovač musí disponovať aspoň dvomi rýchlosťami. Vyššie otáčky sa používajú na tvrdú zeleninu, jablká, mrkvu alebo napríklad ananás, nízke otáčky sú dobré na citrusy, melón či kiwi. Otáčky musia byť plynule regulovateľné.
 

Široký plniaci otvor

Plniaci otvor odšťavovača by mal mať, čo najväčší priemer umožňujúci vkladať aj veľké kusy ovocia a zeleniny. Len tak nebudete musieť strácať čas prácnym a hlavne zbytočným rozkrajovaním. 

Náš tip


S odšťavovačom, ktorý má vysoký výkon, kvalitné nerezové sitko a široký plniaci otvor, suroviny nemusíte zbytočne krájať, cez veľký otvor jednoducho vložíte napríklad celé jablko, či veľké kusy ovocia alebo zeleniny.


Aktuálna ponuka odšťavovačov


Vložené 7. 1. 2015

Ostatné novinky v PLANEO Elektro

Archív noviniek
Leták PLANEO Elektro - Chladenie

Leták PLANEO Elektro - Chladenie

Prinášame vám nový leták PLANEO Elektro "V chladení sa vyznáme" platný od 22.6. do 5.7.2017.

Viac informácií
Samsung UHD Premium TV + 5 Ultra HD Blu-ray diskov

Samsung UHD Premium TV + 5 Ultra HD Blu-ray diskov

Kúpte si jeden z vybraných produktov Samsung a získajte bonus až 5 titulov podľa vlastného výberu na Ultra HD Blu-ray diskoch!

Viac informácií
NoFrost Plus DARČEK

NoFrost Plus DARČEK

Získajte pri kúpe vybraných modelov chladničiek značky Gorenje možnosť výberu darčeka až do výšky 149 €.

Viac informácií
Kúpte si chladničku alebo práčku Samsung a získajte až 74 EUR späť!

Kúpte si chladničku alebo práčku Samsung a získajte až 74 EUR späť!

Zakúpte si jeden z vybraných produktov Samsung a získajte bonus až 74 EUR!

Viac informácií
Archív noviniek